19.9.2019 tarihinde yklendi.
H BTMEYEN HZN


HÇ BTMEYEN HÜZÜN

 

"Salkta iddet Hz Kesmeden Devam Ediyor;

Dün Bursa`dayd, Yarn Nerede? "

 

Bursa Az ve Di Sal Hastanesinde görevli meslektamz Dihekimi Hamdi Gören’in 18.09.2019 tarihinde bir hastas tarafndan bçakla yaralanmasn derin bir üzüntü ve endieyle örendik.

 

Çok daha vahim sonuçlar dourabilecek bu olay sonras hastanede tedavi altna alnan meslektamza acil ifalar diliyoruz.

 

Hiç bir meslek grubu daha yoktur ki insan için bu kadar emek verirken, fedakârlk yaparken karlnda fiziksel ve /veya psikolojik iddet görsün… Salk ile iddet kelimelerinin hiç yan yana gelmemesi gerekirken, biz salk çalanlarnn "hedef" haline getirildii ve hekimlik mesleinin deersizletirildii bir ortam maalesef yayoruz. 2002 ylndan itibaren ülkemizde uygulanan “Salkta Dönüüm Program” (SDP) ile birlikte salk çalanlarna yönelik iddet olaylarnda saysal artn yan sra çok sk ölüm olaylar da yaanr hale gelmitir. Mevcut sistem; salk hizmetini meta, hastaya ise müteri olarak yaklamaktadr. Bu sistemde nitelik deil, nicelik esastr ve ne yazk ki bu durum hekim ile hastay "dümanlar" gibi kar karya getirmektedir.

 

Artan iddet; sonuçlar açsndan da salk çalanlar için önemli mesleki bir risk olmann da ötesinde toplumsal bir sorun olarak kendini göstermektedir. Bu nedenle salk ortamnda yaanan iddetin yaygnl toplumsal cinnet gibi ürperten davran olaanln biz salk çalanlarna yaatmaktadr. Dolaysyla temelinde mevcut salk sistemi ve toplumda yaanan dier genel sorunlarn da iç içe olduu bilinmektedir.

 

iddeti önlemek için hayatn her alannda iddet dilinden vazgeçmeli, iddet kullananlara kar etkili ve caydrc olmayan mevcut düzenlemeler yerine Salk Meslek Birliklerinin hazrladklar yasa tasars bir an önce hayata geçirilmelidir. Sayn Salk Bakan ve Sayn Adalet Bakann gerekli tedbirleri almak üzere sorumlulua davet ediyoruz.

 

Yönetsel, hukuksal, mesleki ve toplumsal balamda çok yönlü ele alnmas gereken "Salkta iddet" konusunda kapsaml çözüm önerilerimizi içeren TDB 25.Uluslararas Dihekimlii Kongresi Meslek Sorunlar Sempozyumu ‘Salkta iddet ve Önlenmesi’ Çalma Grubu raporumuzu kamuoyunun ve yetkililerin dikkatine sunuyoruz.

 

Yaanan bu vahim olay bir kez daha knyor, salk çalanlarna yönelik fiziksel ve /veya psikolojik iddet uygulanmasnn önlenmesi için gereken her türlü hukuki ve idari tedbirin eksiksiz olarak alnmas talebimizi ve iddet karsnda tüm meslektalarmz ile salk çalanlarnn yannda duracamz bir kez daha yineliyoruz.

 

 

 

 

*Ltfen kaynak gstermeden kullanmaynz. | Bu ierik 440 defa okunmutur.

Dier erikler

Ziyareti Bilgileri Toplam Ziyareti :2613423 Kii - u An :106 Kii Online - Sitemizi Bugn :105 Kii - Dn :379 Kii - Son Bir Hafta :3492 Kii - Son Bir Ay :14175 Kii Ziyaret Etmitir.